Ikona wyszukiwania

320 275 osób wzywa Komisję do działania

News Section Icon Opublikowane 03.03.2015

320 275 osób z całej Europy przyłączyło się do nas z apelem – wzywaliśmy Komisję Europejską do zakończenia okrutnych praktyk, jakie mają miejsce przy produkcji foie gras.

Działaliśmy w koalicji razem z niemiecką Fundacją Alberta Schweitzera, francuskim L214 oraz brytyjskim oddziałem PETA. Przekazaliśmy wszystkie podpisy unijnemu komisarzowi - Vytenisowi Andriukaitisowi. Oczekujemy podjęcia zdecydowanych działań w kwestii warunków produkcji foie gras, która wciąż jeszcze jest dozwolona w kilku unijnych krajach: Francji, Belgii, Hiszpanii, Bułgarii i na Węgrzech.

Prawo jest proste – według unijnej dyrektywy „zwierzętom nie należy dostarczać jedzenia lub płynów w sposób (…), który mógłby spowodować niepotrzebne cierpienie lub zranienie”. Tymczasem, jak wyraźnie dowodzą naukowcy, przymusowe karmienie kaczek i gęsi zdecydowanie takie jest. Przypomnijmy – zwierzęta te karmione są przez rurkę wpychaną do przełyku.

Krzysztof Mularczyk, prezes CIWF Polska, mówi bez wahania:

Dostarczyliśmy Komisji Europejskiej wystarczająco dużo dowodów naukowych i szczegółowych opracowań na temat produkcji foie gras. Żadna z odpowiedzi nas nie usatysfakcjonowała, dlatego zdecydowaliśmy się zaangażować społeczeństwo i pokazać, że to naprawdę istotna kwestia.

Do tej pory Komisja Europejska nie podejmowała żadnych konkretnych działań.

Opinia naukowców na temat foie gras jest jednoznaczna: jest to okrutne i powinno być zakazane. Komitet ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt uznał przymusowe karmienie za szkodliwe dla dobrostanu ptaków, ale wciąż, 16 lat później, zwierzęta te cierpią w ten sam sposób.

Mimi Bekhechi, dyrektor PETA UK.

Wręczając naszą petycję, chcemy podkreślić, że strategia UE dotycząca ochrony i dobrostanu zwierząt uznaje potrzebę podjęcia działań w celu zwiększenia zgodności z przepisami jako jeden z celów Komisji na lata 2012-2015.

Produkcja foie gras jest jednym z najbardziej skandalicznych praktyk, jakie stosujemy wobec zwierząt i musi się skończyć.

Mahi Klosterhalfen, prezes Fundacji Alberta Schweitzera.

Pozwolenie na produkcję foie gras, szczególnie w obecnych warunkach, kładzie się cieniem na reputacji Unii Europejskiej jako coraz bardziej dbającej o dobrostan zwierząt. Mamy więc nadzieję, że nasze działania oraz tak duże poparcie społeczne wreszcie zmusi unijne władze do podjęcia konkretnych działań.

 

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).