Ikona wyszukiwania

Fermy są uciążliwe, a nadzór nie działa właściwie

News Section Icon Opublikowane 08.01.2015

Hodowcy omijają prawo, a inspekcje zobowiązane do kontroli ferm nie działają tak, jak należy. Na wielu fermach można znaleźć nieprawidłowości i zaniedbania, fermy są też uciążliwe zapachowo dla okolicznych mieszkańców.

Wykorzystać luki w prawie

Zdarza się, że hodowcy wykorzystują luki w prawie, dzięki czemu nie muszą spełniać tych bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących ochrony środowiska. Na przykład – prowadzenie fermy wielkoprzemysłowej wymaga zdobycia tzw. pozwolenia zintegrowanego, dlatego zdarzają się przypadki, gdy właściciel dzieli działkę albo wydzierżawia część fermy osobie z rodziny, tak aby to pozwolenie nie było konieczne.

Uciążliwe zapachy

Istotnym problemem z punktu widzenie mieszkańców okolic ferm są uciążliwe zapachy. Niestety, do tej pory nie udało się opracować skutecznych przepisów i sposobów przeciwdziałania. Ministerstwo Środowiska 5 lat pracowało nad tzw. ustawą „odorową”, ale ostatecznie zaniechało prac i skierowało sprawę do dalszych konsultacji. Tymczasem NIK ponagla ministerstwo, twierdząc, że działalność ferm może być bardzo dokuczliwa dla mieszkańców.

Inspekcje nie działają właściwie

Jednak, co chyba najbardziej szokuje w tym raporcie, to fakt, że w ocenie NIK-u żadna z upoważnionych do przeprowadzania kontroli inspekcji (Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna) nie wykonywała swoich obowiązków w należyty sposób. Zastrzeżenia budziła nie tylko zbyt niska częstotliwość kontroli, ale zdarzały się i takie sytuacje, gdy inspekcje nie posiadały nawet pełnych informacji na temat ferm znajdujących się pod ich nadzorem.

Pomiędzy niektórymi inspekcjami istniały także różnice w danych. Na przykład jedna z nich nadzorowała w danych roku 180 ferm świń, a druga – 145. Zabrakło też skutecznego przepływu informacji na temat nieprawidłowości na fermach.

Wykryte nieprawidłowości

Na zlecenie NIK-u w wybranych województwach zostały przeprowadzone kontrole ferm. W ok. 1/3 zaobserwowano naruszenie przepisów dotyczących warunków sanitarnych i ochrony środowiska, ale zdarzyły się również przypadki braku właściwej opieki nad zwierzętami. Najbardziej kłopotliwe okazały się fermy zwierząt futerkowych, bowiem różnego typu nieprawidłowości znaleziono na 15 z 20 skontrolowanych miejsc.

Pełen raport znajdziecie tutaj >>

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).