Ikona wyszukiwania

Mniejsze wymagania przy uboju gospodarczym

News Section Icon Opublikowane 29.08.2014

Ministerstwo Rolnictwa zamierza zmienić przepisy dotyczące tzw. uboju gospodarczego i zezwolić na zabijanie zwierząt przez osoby, które spełniają „odpowiednie” wymagania. Według nas może to prowadzić do sytuacji, w których zwierzęta będą zabijane nieumiejętnie, co może narazić je na dodatkowe cierpienie, ból i strach.

Co ma się zmienić?

Do tej pory osoby, które miały przeprowadzić ubój gospodarczy musiały spełnić 3 warunki: mieć ukończone 18 lat, mieć przynajmniej wykształcenie zawodowe oraz odbyć 3-miesięczną praktykę pod nadzorem wykwalifikowanej osoby.

Zgodnie z proponowanymi przepisami jedynymi warunkami obecnie byłyby:

  • pełnoletność
  • posiadanie odpowiednich kwalifikacji pozwalających na wykonywanie czynności bez niepotrzebnego bólu, niepokoju i cierpienia (czyli wspomniany art. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady nr 1099/2009)

Słowo „odpowiedni” może być rozumiane bardzo dowolnie i obawiamy się, że w praktyce nie będzie nic znaczyło. Wygląda też na to, że Ministerstwo upodobało sobie to słowo, bo w innej propozycji pojawiło się zastąpienie stałego dostępu do wody właśnie „odpowiednim” - pisaliśmy już o tym.

Napisaliśmy do MRiRW z prośbą o wyjaśnienie swojego stanowiska i tego, jak proponowane zmiany mają się faktycznie do ochrony zwierząt podczas uboju oraz do wymaganego przez ustawę o ochronie zwierząt określenia kwalifikacji osób przeprowadzających taki ubój.

Czym jest ubój gospodarczy?

Ubój gospodarczy dotyczy uboju wyłącznie na własny użytek, a więc mięso z takiego uboju nie może być więc sprzedawane. Najczęściej odbywa się na terenie gospodarstwa, w którym były hodowane.

Projekt zmian w rozporządzeniu

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).