Ikona wyszukiwania

Chrońmy eksportowane zwierzęta

News Section Icon Opublikowane 10.03.2014

Mięso importowane do UE musi pochodzić od zwierząt zabitych zgodnie z unijnym prawem. Ta sama zasada nie obowiązuje jednak w odwrotnym przypadku - gdy zwierzęta opuszczają teren Unii. Zamiast tego spotyka je wyczerpująca podróż i okrutne traktowanie.

Każdego roku trzy miliony europejskich zwierząt wysyłane są na tuczenie i ubój w długą, stresującą podróż poza teren UE. Znaczna część z nich trafia na Bliski Wschód, gdzie CIWF przeprowadziło swoje ostatnie śledztwo. We współpracy z Animals Australia odkryliśmy niewyobrażalne cierpienie.

Kiedy europejskie zwierzęta hodowlane są eksportowane do krajów spoza UE, każdy przepis, który chronił je w miejscu urodzenia staje się bezużyteczny. Po długiej, wyczerpującej podróży drogą lądową albo morską czekają je jeszcze ciężkie przeżycia podczas uboju.

Zwierzęta są ciągnięte za kończyny, związywane linami, przygniatane, bite metalowymi prętami, wieszane do góry nogami na dłuższy czas, a w końcu okrutnie zabijane w sposób, który często zostawia je przytomne na wiele minut po podcięciu gardła.

Komisja Europejska ma moc, aby podjąć kroki w celu zatrzymania tego cierpienia, jednak z każdym mijającym bez działań dniem coraz więcej zwierząt nadal cierpi:

  • Komisja Europejska musi podjąć działania na rzecz zakończenia eksportu żywych zwierząt i jeśli to konieczne - zastąpienia go handlem mięsem.
  • Dopóki eksport będzie trwał, Komisja Europejska musi wdrożyć system, który zagwarantuje wywożonym zwierzętom traktowanie w sposób zapobiegający cierpieniom.
  • Komisja Europejska musi zapewnić praktyczne wsparcie dotyczące transportu i metod uboju dla krajów, które importują żywe zwierzęta z UE, tak aby mogły je one poprawić. Dzięki temu polepszy się dobrostan nie tylko zwierząt z UE, ale także wszelkich innych zwierząt zabijanych w tych krajach.

Nie czekaj! Napisz do Komisji Europejskiej już teraz.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).