Ikona wyszukiwania

6 krajów wciąż łamie prawo

News Section Icon Opublikowane 29.01.2014

Cieszymy się z informacji, jaką otrzymaliśmy przed kilkoma dniami. Okazuje się, że liczba krajów, które w dalszym ciągu nie przestrzegają unijnego częściowego zakazu stosowania pojedynczych kojców dla loch zmniejszyła się do 6. Tym samym z listy zniknęła Polska. Komisja Europejska wysłała ostateczne ostrzeżenie Belgii, Cyprowi, Grecji i Francji w związku z brakiem skutecznego egzekwowania obowiązującego prawa po wstępnym ostrzeżeniu z lutego 2013 roku.

Jeśli kraje te nie dostosują się do wymagań w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, Komisja może je podać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ma prawo wymóc ten zakaz oraz nałożyć kary finansowe. Komisja wysłała również wstępne ostrzeżenia do Finlandii i Słowenii.

Unijny zakaz stosowania pojedynczych kojców dla loch zabrania ich używania z wyjątkiem pierwszych czterech i ostatniego tygodnia ciąży. Zakaz wszedł w życie w styczniu 2013 r. po 11-letnim okresie przejściowym.

Philip Lymbery, prezes Compassion In World Farming, powiedział: “Po 11 latach okresu przejściowego, w którym kraje członkowskie mogły się przygotować do wprowadzenia odpowiednich przepisów, jest to niewybaczalne, ze aż 6 w dalszym ciągu nielegalnie i niehumanitarnie trzyma lochy w kojcach indywidualnych. Słusznie podejmowane są znaczące działania przeciwko tym krajom, w których ewidentnie łamie się prawo”.

Kojce indywidualne ograniczają ruch loch do tego stopnia, że zwierzęta te nie mogą się w nich nawet obrócić ani tym bardziej wyrażać naturalnych dla nich zachowań, takich jak rycie. Bardzo często zdarza się, że świnie zamknięte w takich kojcach z nudy i frustracji zaczynają gryźć metalowe barierki.

Kampania prowadzona przez CIWF dotyczy egzekwowania tego zakazu, jak i innych przepisów zawartych w unijnej dyrektywie ustanawiającej minimalne normy ochrony świń. W ramach kampanii monitorujemy w państwach członkowskich naruszenia dobrostanu świń. Złożyliśmy już w tej sprawie oficjalną skargę do Komisji Europejskiej. Z Waszą pomocą będziemy kontynuować nasze działania do momentu, gdy żaden kraj UE nie będzie stosował kojców.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).