Ikona wyszukiwania

Tej zmiany nie da się zatrzymać

News Icon 09.08.2016

Czy to wymagania konsumentów, czy też kampanie organizacji działających na rzecz zwierząt, a najpewniej kombinacja obu czynników - najważniejsze, że prowadzi do zmian.

W ciągu minionych dwóch lat co rusz któraś z wielkich firm branży gastronimicznej podejmowała decyzję o rezygnacji z jajek pochodzących z chowu klatkowego, w UE oznaczanych cyfrą"3".

Ostatnio ucieszyła nas jednak szczególnie ta wiadomość - Aldi jest pierwszym supermarketem, który zdecydował o rezygnacji ze sprzedaży "trójek" do 2025 r., również w Polsce. Decyzja obejmie wszystkie sklepy sieci Aldi Nord, a więc również te w naszym kraju. Warto tutaj wspomnieć o akcji sprzed paru lat skierowanej do sieci Kaufland - pomimo tego, że w Niemczech sieć ta nie sprzedaje "trójek", polski oddział nie zdecydował się na podobny krok i nie pomogła, jak na razie, kampania prowadzona przez stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz apele konsumentów. Dlatego warto docenić Aldiego!

Aldi zrezygnuje z jajek "trójek"

Dosłownie chwilę wcześniej podobna decyzja o zasięgu globalnym przyszła od firmy Sodexo, która oferuje m.in. catering. Sodexo działa w 80 krajach i obsługuje 32 000 placówek! Być może nie każdy wie, że np. w Polsce już od jakiegoś czasu firma nie używa jajek "trójek", dzięki czemu posiłki serwowane w Sejmie czy na Stadionie Narodowym zawierają tylko jajka bezklatkowe.

Więcej o decyzji Sodexo można przeczytać tutaj.

Jajka z chowu klatkowego wycofa też ze swojej oferty Tesco. Wprawdzie na razie dotyczy to wyłącznie Wielkiej Brytanii, ale mamy nadzieję, że to tylko pierwszy krok, a decyzja będzie się rozszerzać o kolejne kraje, w których są sklepy tej sieci.

Tesco w Wlk. Brytanii zrezygnuje z jajek "trójek"

Zapewne każdy zna marki takie jak Milka czy Lu, ale nie każdy wie, że należą do koncernu Mondelēz International, który zrezygnuje z używania jajek klatkowych do 2020 r. w USA i Kanadzie oraz do 2025 r. w Europie. Będzie można jeść ciasteczka i czekoladę z trochę mniejszymi wyrzutami sumienia ;)

Mondelez zreygnuje z jajek "trójek"

Dla wielu osób niespodzianką może okazać się fakt, że w krajach UE McDonald's nie używa jajek "trójek", a w zeszłym roku firma zdecydowała się również na ten krok w USA i Kanadzie. Więcej tutaj.

Do 2025 r. podobne zmiany zostaną wprowadzone także przez największego detalistę na świecie - firmę Walmart oraz największą na świecie firmę cateringową Compass, która działa również w Polsce.

Walmart zrezygnuje z jajek "trójek"
Compass zrezygnuje całkowicie z jajek "trójek"

Większość firm daje sobie czas na wprowadzenie tych zmian i zdajemy sobie sprawę, że rok 2025 czy nawet 2020 mogą wydawać się odległe. Sami chcielibyśmy, żeby stało się to o wiele szybciej, ale wiemy też, że szczególnie w przypadku dużych firm trzeba dokonać zmian obowiązujących umów, a przede wszystkim dać możliwość dostawcom na dostosowanie sposobu chowu kur.

Czekamy więc na decyzje kolejnych firm i z uwagą będziemy się przyglądać postępom tych, które już się na to zdecydowały. Obietnice są ważne, ale efekty jeszcze ważniejsze.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).