Ikona wyszukiwania

Epicentrum świńskiej grypy

News Icon 21.07.2015

W 1910 r. mieszkańcy meksykańskiej La Glorii musieli stoczyć rewolucyjne boje, po których widać ślady na murach. Teraz, 100 lat później, toczą nową bitwę, tym razem o czyste środowisko i zdrowie. I niestety, przegrywają ją.

Pokonaliśmy różnicę 2500 metrów, żeby dostać się do miejsca, w którym wybuchła epidemia świńskiej grypy.

W czasie rozmów dowiedzieliśmy się, że woda w tej okolicy jest zanieczyszczona przez odchody z ferm. Ludzie bali się jednak mówić o tym otwarcie. Chcieli podzielić się problemem, ale żeby spokojnie porozmawiać, musieliśmy się schować za ścianami.

Tak naprawdę mieszkańcy nie chcieli ferm w swojej okolicy. Często zapewnienia o miejscach pracy mijają się z prawdą. Fermy zatrudniają 1-2 osoby, natomiast pozostali i tak nie mają co robić. Propozycje o rolniczym wykorzystaniu gruntów i stworzeniu warunków, które pozwoliłyby wesprzeć rolników w ich działalności zostały zignorowane.

Obecność ferm sprawia, że mieszkańcy nie wyobrażają sobie przyszłości w tym miejscu, miejscu, w którym przecież wielu z nich spędziło całe swoje życie.

Na fermach nie korzystają więc mieszkańcy, na pewno nie korzystają też zwierzęta. Kto więc korzysta? Jedynymi beneficjentami są hodowcy i producenci taniego mięsa, reszta ponosi tylko jego koszty.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).