Ikona wyszukiwania

Deklaracja o dobrostanie zwierząt

News Icon 16.12.2014

Na konferencji, która odbyła się w miniony weekend, ministrowie rolnictwa Holandii, Niemiec i Danii zdecydowali, że wspólnie będą mobilizować Unię Europejską do prac nad poprawieniem dobrostanu zwierząt.

Kraje te chcą ulepszać obecne standardy, na przykład poprzez współpracę w zakresie badań czy wymianę doświadczeń dotyczących dobrych praktyk, i mają zachęcać do tego samego inne kraje unijne.

Szczególnie zwrócą uwagę na badania nad alternatywami dla chirurgicznej kastracji prosiąt, na przykład kastracją chemiczną, która ograniczy niepotrzebne cierpienie tych zwierząt. Podobnie ma się kwestia przycinania ogonów u młodych świń – również tym chcą się zająć ministrowie i w swoich planach mają wycofanie tego zabiegu.

Zdaniem ministrów istniejące przepisy powinny być bardziej surowo egzekwowane, szczególnie w zakresie chowu, transportu i uboju zwierząt. Niektóre zapisy będą musiały być zaktualizowane zgodnie z obecnym stanem wiedzy – prawo powinno nadążać za nauką i dostosowywać przepisy dotyczące wyznaczników dobrostanu. Pojawiły się również zapowiedzi zwrócenia uwagi na konieczność stworzenia osobnych przepisów regulujących dobrostan zwierząt, które do tej pory były obejmowane bardziej ogólnymi przepisami, tzn.: królików, indyków, kurcząt – brojlerów i młodych kur niosek.  

W deklaracji, którą podpisali ministrowie, istnieją także postulaty kierowane do Komisji Europejskiej. Dotyczą one m.in.: podjęcia działań w kierunku realizacji celów wyznaczonych przez Strategię Ochrony i Dobrostanu Zwierząt na lata 2012-2015, promowania europejskich standardów dotyczących ochrony zwierząt, szczególnie w kontekście umów handlowych, ustalenia warunków dobrostanu zwierząt, które muszą być spełnione w przypadku produktów importowanych do UE oraz stałej poprawy przepisów określających wymogi dobrostanu zwierząt.

Pełną treść deklaracji znajdziecie tutaj.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).