Ikona wyszukiwania

Nowa ustawa w Tajlandii

News Icon 17.11.2014

Po raz pierwszy w Tajlandii dobrostan zwierząt będzie oficjalnie uznany i chroniony. Istnienia, dotychczas ignorowane, dostaną wreszcie swój głos.

Przez 20 lat TSPCA – organizacja działająca na rzecz zapobiegania okrucieństwu wobec zwierząt starała się, aby temat praw i ochrony zwierząt został zauważony. Zazwyczaj była to samotna i bardzo trudna walka, ale w końcu przyniosła efekt. Projekt ustawy o zapobieganiu okrucieństwu wobec zwierząt został przyjęty zdecydowaną większością głosów. Dla tych, którzy walczyli o to przez ostatnie 20 lat, był to moment ulgi i łez radości.

Żeby dopiąć celu, TSPCA współpracowało z ponad 90 organizacjami, jednostkami rządowymi, czy ekspertami ds. praw zwierząt. W czasie prac nad nowym prawem zwrócono także uwagę na narzędzia, dzięki którym przepisy będą egzekwowane i nie dopuszczą do sytuacji, w której korupcja pozwoli na łamanie prawa.

Tajlandia generalnie nie ma dobrej opinii w zakresie dobrostanu zwierząt. Do tej pory nie istniało tam żadne prawo, które dotyczyłoby tej kwestii bezpośrednio. Jedynie Kodeks Karny przewidywał karę więzienia (maksymalnie 1 miesiąc lub grzywna) za znęcanie się nad zwierzętami, jednak trudno znaleźć jakiekolwiek przykłady na jego zastosowanie z uwagi na niejasną definicję znęcania się.

Nowa ustawa ustanawia definicję zgodną z międzynarodowymi standardami – każde działanie lub brak działania, które prowadzi do cierpienia, kalectwa czy śmierci zwierzęcia. Wprowadza nowe obowiązki dla właścicieli zwierząt oraz kary dla osób, które zaniedbują czy męczą zwierzęta. Wzywa także władze do odpowiedniego promowania dobrostanu zwierząt.

Niektóre przepisy obejmują również zwierzęta hodowlane oraz poruszają temat zdrowia publicznego. Dla rzeczników praw zwierząt jest to pierwszy krok w dobrą stronę i zostawia nadzieję na dalszy postęp.

Na podstawie tego artykułu.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).