Ikona wyszukiwania

Kto przoduje w dobrostanie prosiąt?

News Icon 19.08.2014

Na terenie Unii Europejskiej hoduje się 150 mln świń, z czego ok. 2/3 poddaje się kastracji. Większość zabiegów odbywa się bez znieczulenia, powodując stres i ból. Dlatego Compassion in World Farming, jako organizacja członkowska Eurogroup for Animals, popiera zmianę sposobu, w jaki dokonuje się kastracji.

Eurogroup for Animals planuje działania w każdym z europejskich krajów, tak żeby lepiej dotrzeć do hodowców zwierząt.

Jak wygląda sytuacja w Europie?

Dyrektywa, która obowiązuje od początku 2013 roku pozwala na dokonywanie zabiegu kastracji bez znieczulenia przed 7. dniem życia. Jednak wiele osób i organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt uważa to za złą decyzję.

Niektóre kraje już opracowały zakaz kastracji chirurgicznej, czyli obcinania jąder młodym prosiętom. W 2010 roku powstała Deklaracja na rzecz alternatyw dla kastracji chirurgicznej, która wprowadza dobrowolny zakaz takiej kastracji. Podpisały ją np. Niemcy, Dania, Holandia, Belgia i Hiszpania. Od kilku lat zakaz kastracji bez znieczulenia obowiązuje w Szwajcarii i w Norwegii.

Jak kastruje się w Polsce?

Zgodnie z przepisami kastracja bez znieczulenia jest w Polsce zakazana. Potwierdza to niedawna opinia Prokuratora Generalnego, o czym pisaliśmy tutaj. Niestety zapis ten jest interpretowany zupełnie inaczej, a co za tym idzie wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii czy program studiów szkół wyższych przedstawiają kastrację bez znieczulenia jako dozwoloną do 7. dnia życia.

W praktyce więc często znieczulenia się nie stosuje, także po tym dniu. Statystyki pokazują też, że zabiegi te często przeprowadzane są przez nieodpowiednie osoby, co naraża zwierzęta na jeszcze większy stres i ból.

Dlaczego w ogóle kastrować?

Prosięta kastruje się z bardzo prostej przyczyny. Chodzi mianowicie o tzw. „zapach knura”, czyli niezbyt przyjemny zapach mięsa dorosłych świń powodowany przez hormony. Ze względu na preferencje smakowe konsumentów i konieczność wyjścia im naprzeciw przez hodowców, nie ma raczej szans, żeby w ogóle zakazać kastracji, ale zdecydowanie można polepszyć dobrostan świń i ograniczyć ich cierpienie, jeśli zabieg chirurgiczny zastąpi się np. podaniem specjalnego preparatu.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).