Ikona wyszukiwania

Wszystko w rękach robotów

News Icon 29.05.2014

W oczach hodowców i producentów sprzętu zwierzę zawsze będzie tylko częścią wyposażenia, małym trybikiem pozwalającym osiągać zyski. A żeby zyski były większe, a praca łatwiejsza, można ją jeszcze bardziej zmechanizować.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele naszego holenderskiego biura wybrali się na targi VIV Europe, żeby zobaczyć, co w trawie piszczy. VIV to targi, które od kilkudziesięciu lat łączą hodowców zwierząt i producentów wyposażenia. Najpierw tylko w Europie, z czasem organizowane praktycznie na wszystkich kontynentach. Jako że targi przyciągają ludzi z całego świata, pokazywane jest wyposażenie, które nie zawsze będzie dozwolone na terenie Unii Europejskiej. Okazuje się, że widać dość silną tendencję, aby kurczęta, które na razie hodowane są na ogół w wielkich halach, w których mogą chodzić wolno (oczywiście są bardzo stłoczone), zamykać w klatkach.

Szczególną uwagę zwrócił system wymyślony przez firmę Texha. Kurczęta trzyma się w klatkach umieszczonych jedne na drugich, pod którymi znajduje się przesuwana taśma. Za jej pomocą usuwane są odchody; jednak kiedy przychodzi czas uboju kurcząt, podłoga klatek otwiera się, kurczęta spadają na taśmę i przesuwane są dalej. Nic dziwnego więc, że system ten nazwano Robot.

Być może da się w tym przypadku posłużyć argumentem o większej higienie i regularnym usuwaniu odchodów, które inaczej powodują odparzenia. Nas jednak przeraża ta automatyzacja produkcji, a co za tym idzie na pewno zwiększenie liczby hodowanych i zabijanych zwierząt oraz zalety, które podaje producent – mniejsze odległości między klatkami i ograniczenie od minimum liczby pracowników.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).