Ikona wyszukiwania

Jak powstaje foie gras

News Icon 28.04.2014

blog-post-foiegras.png

Być może część z Was słyszała o foie gras, część nawet wie, jak się je produkuje. Delikatny przysmak rodem z Francji, w Polsce jego produkcja została zakazana już w 1997 r., ale wciąż można go znaleźć w sklepach.

Kaczki i gęsi hodowane na foie gras trzyma się w klatkach i karmi na siłę za pomocą wpychanej do przełyku rury. Wtłacza się nią wysokoenergetyczną karmę. W wyniku takiego karmienia wątroby ptaków stają się nienaturalnie duże, przekraczają kilkukrotnie normalną wielkość, i tłuste. To z tych wątrób produkuje się sławny delikates. Obrzydliwe? Też tak uważamy, a do tego wiąże się z ogromnym cierpieniem.

Na terenie Unii Europejskiej głównymi producentami foie gras są Francja i Węgry, ale powstaje ono także w Belgii, Hiszpanii i Bułgarii. W pozostałych krajach produkcja jest zakazana, jednak możliwy jest import i sprzedaż.

Zgodnie z przepisami unijnymi (dyrektywa 98/58/WE, paragraf 14 załącznika) „zwierzętom nie należy dostarczać jedzenia lub płynów w sposób (…), który mógłby spowodować niepotrzebne cierpienie lub zranienie”.  Natomiast sposób karmienia, jaki stosuje się w tuczu kaczek i gęsi na stłuszczone wątroby ewidentnie takim jest. Potwierdzają to liczne raporty i opinie, np. raport Komitetu Naukowego ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt, który stwierdza, że karmienie na siłę jest stresujące dla zwierząt i może powodować poważne urazy oraz zdecydowanie negatywnie wpływa na dobrostan zwierząt.

Uważamy więc, że dopuszczanie możliwości takiego chowu zwierząt jest łamaniem prawa unijnego. Pracujemy nad tą kwestią z organizacjami: PETA, L214 i Fundacja Alberta Schweitzera.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).