Ikona wyszukiwania

Koszt szklanki mleka

News Icon 28.10.2013

Patrząc na etykiety produktów mlecznych, można by przypuszczać, że w Europie całkiem powszechne jest wypasanie krów na pastwiskach. Rzeczywiście, widok wciąż jeszcze dość częsty, ale  taka sytuacja stanowi jedynie część europejskiego przemysłu mleczarskiego.

Co z krowami, których nie widzimy? Z tymi, które nie mają dostępu do pól, tymi, które są na uwięzi, tymi, które zmuszane są do nadmiernej produkcji mleka? Być może dla wielu z nas to jeszcze wciąż trudne do wyobrażenia, ale tak wygląda rzeczywistość wielu krów mlecznych w całej Europie.

Latem ubiegłego roku moja organizacja, Compassion in World Farming, przeprowadziła serię tajnych śledztw na ponad 50 gospodarstwach w Niemczech, Danii i Hiszpanii, aby dowiedzieć się, w jakich warunkach hodowane są krowy. Byliśmy przerażeni tym, co zobaczyliśmy.

Wiele zwierząt żyje bez dostępu do pastwiska, w pomieszczeniach, w których mogą tylko wstać, położyć się i może przejść parę kroków. W Niemczech na 11 z 14 gospodarstw, które odwiedziliśmy, krowy trzymano przywiązane łańcuchami do kojców, niektóre z nich przez cały rok. Ich otoczenie było często jałowe, a twarda podłoga nie było pokryta słomą, co zwykle prowadzi do bolesnych ran i obrzęków stawów. Niektóre krowy musiały leżeć we własnych odchodach. Były też często zmuszane do produkcji mleka na granicy swojej wydajności. Jest to dla nich bardzo wyczerpujące i często, kiedy są jeszcze w młodym wieku, a ich wydajność spada, trafiają do rzeźni. Wiem, że to ​​wstrząsające, kiedy się o tym czyta. Ale jeszcze gorzej jest to zobaczyć.

Śledztwo było przeprowadzone w zaledwie trzech państwach, ale podejrzewam, że dobrze przedstawia obraz hodowli bydła mlecznego w Europie. Szacuje się, że ponad jedna trzecia krów mlecznych w UE nie ma nigdy dostępu do pastwiska, a jedna piąta pozostaje na uwięzi przynajmniej przez część roku.

Wydaje się śmieszne, że taka niesprawiedliwość jest całkiem legalna, jednak krowy mleczne nie są chronione przez żadne prawo UE. W przeciwieństwie do innych zwierząt gospodarskich, takich jak kury czy świnie, nie istnieją unijne przepisy, które odnosiłyby się szczególnie do dobrostanu krów mlecznych.

W październiku ubiegłego roku CIWF rozpoczęło współpracę z WSPA i firmą Ben & Jerry’s w kształtowaniu projektu wspierania ochrony krów. Celem naszej kampanii jest nakłonienie Komisji Europejskiej do przygotowania specjalnej dyrektywy i zapewnienia minimalnych standardów chowu krów mlecznych w całej Europie. 23 października złożyliśmy w Komisji listę podpisów ponad 250.000 obywateli UE popierających nasz pomysł.

Wierzymy, że każda krowa powinna mieć dostęp do pastwiska i być wolna od ograniczeń, takich jak trzymanie na uwięzi. Krowy powinny być także karmione w sposób, który spełnia ich potrzeby żywieniowe, a nie wyłącznie w celu zwiększenia produkcji mleka. Powinny być także wprowadzane wszelkiego rodzaju środki zapobiegania ich bólowi i cierpieniu.

Krowy są inteligentnymi i czującymi istoty, które zasługują na nasz szacunek i ochronę. Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie znaczącym krokiem w kierunku bardziej skutecznych działań na rzecz zapewnienia dobrostanu krów mlecznych.

Więcej wpisów Philipa Limberly, prezesa Compassion in World Farming, można znaleźć na jego blogu.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).