Ikona wyszukiwania

Świetne wyniki unijnych konsultacji

News Section Icon Opublikowane 31.03.2022

Primo piano di un vitello allevato con benessere animale

Komisja Europejska opublikowała dziś podsumowanie wyników konsultacji społecznych, do udziału w których zachęcaliśmy Was na przełomie tego roku. Dotyczyły one rewizji przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem Europejek i Europejczyków: Komisja Europejska otrzymała łącznie ponad 59 281 opinii, a aż 54 611 z nich pochodziło od obywateli i obywatelek UE.

Co ważne, bardzo duży udział w konsultacjach mieli obywatele i obywatelki Polski – w liczbie przesłanych opinii nasz kraj znalazł się na 3 miejscu, ustępując jedynie Niemcom i Francji. Ogółem z Polski spłynęło aż 5907 opinii – wszystkim zaangażowanym bardzo za to dziękujemy!

Szczególnie, że wyniki konsultacji napawają bardzo dużym optymizmem. Ich analiza nie pozostawia wątpliwości: przytłaczająca większość respondentów uważa, że obecne prawodawstwo UE w zakresie dobrostanu zwierząt nie wystarcza, by zapewnić odpowiedni dobrostan i ochronę zwierzętom hodowlanym. Wprost stwierdziło to aż 92% respondentów. To jednoznacznie pokazuje, że potrzebna jest zmiana unijnego prawa.

Szybki Koniec Epoki Klatkowej i eksportu żywych zwierząt?

Szczególnie cieszą nas wyniki, które bezpośrednio łączą się z dwoma kluczowymi kampaniami prowadzonymi przez naszą fundację.

Zdecydowana większość respondentów (93%) chce, by Koniec Epoki Klatkowej nastąpił jak najszybciej, przewidując okres przejściowy wynoszący maksymalnie 5 lat. Przypomnijmy, że organizacje zrzeszające hodowców cały czas opowiadają się za absurdalnie długimi okresami przejściowymi, które miałyby wynosić od 15 do kilkudziesięciu(!) lat.

94% respondentów uznało również, że zakazany powinien zostać eksport żywych zwierząt do krajów spoza UE w celu uboju. Podobna liczba osób opowiedziała się zakazem transportu nieodsadzonych cieląt i innych wrażliwych zwierząt, np. ciężarnych krów.

Stop Verre Veetransporten

Pozostałe ważne wyniki

  • 93% respondentów domaga się przyjęcia szczegółowych zasad dotyczących uśmiercania ryb hodowlanych.
  • Większość respondentów opowiedziała się za zakazem obcinania świniom ogonków (84%).
  • Aż 90% uważa, że potrzebny jest ustandaryzowany unijny system oznaczenia produktów, który dotyczyłby dobrostanu zwierząt.
piglet on straw

Nasz komentarz

Wiele z wymienionych wyżej postulatów pojawiało się wielokrotnie w niezliczonych petycjach i demonstracjach publicznych na rzecz dobrostanu zwierząt - również tych inicjowanych przez naszą fundację. Czy ten dodatkowy głos obywatelek i obywateli, wyrażony w oficjalnych konsultacjach UE, znajdzie odzwierciedlenie w przygotowywanych przepisach? Można mieć zdecydowaną nadzieję, że tak właśnie się stanie.

- Te wyniki nie pozostawiają złudzeń: prawo unijne dotyczące dobrostanu zwierząt musi się zmienić. To również jednoznaczne wezwanie, by UE nie czekała latami z proponowanymi reformami, ale wprowadziła je bez zbędnej zwłoki. Skorzystają na tym zwierzęta, ludzie i nasza planeta

- komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska.

Pełne podsumowanie konsultacji znaleźć można na stronie Komisji Europejskiej.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).