Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 02.10.2020

To prawdopodobnie najważniejsze w historii obchody Światowego Dnia Zwierząt Hodowlanych. 2 października przekazaliśmy wraz z koalicjantami z całej Europy Wasze podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Zakazu hodowli klatkowej zwierząt hodowlanych domaga się w niej 1,4 miliona Europejczyków. To nasz wspólny sukces!

Nasza Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej” wystartowała 11 września 2018 roku. W trakcie zaledwie roku zebrała w całej Europie ponad 1,6 miliona podpisów, z których drobiazgowy, trwający dwanaście miesięcy proces weryfikacji przeszło 1 397 113 z nich. To dopiero szósta (na 98 złożonych) w historii Unii Europejskiej inicjatywa, która zebrała wymagane dla jej procedowania minimum miliona podpisów. Jej głównym postulatem jest całkowity zakaz hodowli klatkowej wszystkich zwierząt hodowlanych na terenie Unii Europejskiej. 

Co roku zamykamy w klatkach ponad 300 milionów zwierząt, z czego w samej tylko Polsce hodujemy ich w ten sposób więcej, niż mamy obywateli i obywatelek: ponad 40 000 000 kur, prawie 1 000 000 królików, kolejny 1 000 000 cieląt i ponad 300 tysięcy świń. Metalowe, ciasne klatki są przyczyną cierpienia zwierząt, a możliwa jest hodowla w systemach alternatywnych bez stosowania klatek. I z takich sposobów hodowli korzystają z powodzeniem w wielu krajach w Europie, co więcej - są one wspierane przez krajowe rządy

- komentuje członkini Komitetu Obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej” i prezeska Compassion Polska, Małgorzata Szadkowska. 

Hand In Inforgraphic NO TEXT

W zbieranie podpisów pod inicjatywą zaangażowanych było 170 organizacji pozarządowych z całej Europy. Pomogły one uruchomić waszą energię, dzięki której możliwa jest przełomowa zmiana, która znacząco polepszyłaby dobrostan europejskich zwierząt hodowlanych.

Zwierzęta nie mogą same zaprotestować i zmienić prawa, które zezwala na ich okrutne traktowanie. A życie w klatce to żadne życie. Wszystkie osoby, które podpisały się pod naszą inicjatywą, są prawdziwym głosem zwierząt w Polsce i w Europie

– podsumowuje Małgorzata Szadkowska. 

Od chwili przekazania podpisów, Komisja Europejska ma sześć miesięcy na spotkanie z wnioskodawcami, ustosunkowanie się do treści inicjatywy oraz zorganizowanie posiedzenia plenarnego w Parlamencie Europejskim. Pełna treść inicjatywy dostępna jest na oficjalnej stronie Unii Europejskiej.

- - -

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim organizacjom w Polsce, które dołączyły do naszej inicjatywy i razem z nami walczą o lepszy los zwierząt i wspierają zakaz hodowli klatkowej:

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
Stowarzyszenie Otwarte Klatki
Klub Gaja
Fundacja Alberta Schweitzera
OTOZ Animals
Basta! Inicjatywa na Rzecz Zwierząt

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).