Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 12.09.2019

Udało się!!! Wczoraj, 11 września o 23:59 dobiegła końca trwająca od roku zbiórka podpisów pod naszą Europejską Inicjatywą Obywatelską za zakazaniem stosowania klatek w hodowli zwierząt. Swoje podpisy złożyło ponad 1,5 MILIONA osób z całej Unii Europejskiej, w tym ponad 80 000 z Polski. To ogromny sukces i jeden z najważniejszych momentów w historii działań na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych! 

„Koniec Epoki Klatkowej” to największa w historii akcja na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych i nasz największy projekt do tej pory. Jego celem jest doprowadzenie do zakończenia stosowania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. Autorem inicjatywy jest fundacja - Compassion In World Farming razem ze swoim polskim oddziałem Compassion Polska. W całej Europie w klatkach więzionych jest ponad 300 milionów świń, kur, królików, kaczek, przepiórek i cieląt. W większości są to klatki niewzbogacone i jest w nich stłoczonych zbyt wiele zwierząt, niemających możliwości swobodnego poruszania się. Klatki to całkowicie niepotrzebne okrucieństwo.

Przez ostatni rok prowadzaliśmy zbiórkę pod Europejską Inicjatywą Obywatelską przy wsparciu 170 organizacji partnerskich z całej Europy. Europejskie stowarzyszenia zajmujące się ochroną środowiska, prawami konsumentów i prawami zwierząt utworzyły międzynarodową koalicję, aby poderwać do akcji obywateli z każdego zakątka kontynentu. W Polsce w skład koalicji weszły: Viva, Otwarte Klatki, Fundacja Alberta Schweitzera, OTOZ, inicjatywa Basta oraz Klub Gaja. Ostateczna liczba podpisów będzie znana po zliczeniu podpisów złożonych na papierze oraz po weryfikacji przez instytucje poszczególnych państw UE. 

Jesteśmy niezmiernie dumni z tego wspólnego zwycięstwa. Niewiele europejskich inicjatyw obywatelskich osiąga wymagany próg miliona podpisów. Zebranie ponad 1,5 miliona podpisów oznacza, że Komisja Europejska nie może zignorować tego, jak wielkie znaczenie dla obywateli i obywatelek UE ma dobrostan zwierząt hodowlanych – mówi prezeska fundacji Compassion Polska i reprezentantka Komitetu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, Małgorzata Szadkowska. 

W całej Europie zbiórce podpisów towarzyszyły wydarzenia w krajach członkowskich, współpraca ze wpływowymi posłami i posłankami do Parlamentu Europejskiego i znanymi osobami, przeprowadzanie śledztw dotyczące hodowli klatkowej cieląt, królików i świń oraz uruchomienie cyfrowej platformy aktywistycznej „Wojownik Klatek”. W Polsce projekt stał się szczególnie widoczny po dużej kampanii billboardowej w warszawskim metrze, który zasięgiem objął nie tylko stacje metra, ale także wszystkie wagony na obu liniach oraz dodatkowo duży billboard w centrum miasta.

Billboardy

Ten olbrzymi sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wielu wspaniałych osób. Za tym osiągnięciem stoi nim wysiłek setek wolontariuszek i wolontariuszy – zarówno tych związanych z nami i innymi organizacjami, jak i tych, którzy na własną rękę drukowali formularze i zbierali podpisy. Naszą kampanię wsparły także znane osoby: Mateusz Damięcki, Barbara Kurdej-Szatan, Zosia Zborowska, Maja Ostaszewska, Paulina Holtz czy duet SIKSA. W ostatnim tygodniu kampanii wsparły nas też cztery wspaniałe kobiety – Sylwia Spurek (europosłanka), Diana Lelonek (artystka), Karolina Kuszlewicz (adwokatka, rzeczniczka ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym) oraz Marta Dymek (kucharka i infuencerka, autorka bloga i książek Jadłonomia). Wszystkim serdecznie dziękujemy! 

malu41018-0006-m_mini.jpg

 

Nie mam wątpliwości, że dzisiaj przekroczyliśmy metę największej inicjatywy politycznej w historii działań na rzecz dobrostanu zwierząt hodowlanych. Walka o uwolnienie zwierząt z klatek jeszcze się jednak nie zakończyła. Teraz czas na to, aby Komisja Europejska wprowadziła zmiany, których żądają obywatele i obywatelki. Czas epoki klatkowej dobiega końca i właśnie powiedzieliśmy jasno: „dość okrucieństwu wobec zwierząt” – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. 

Zakończenie zbiórki podpisów to niezwykle ważny moment, jednak dzakończenia Epoki Klatkowej jeszcze długa droga. W kolejnych miesiącach będziemy domagać się uwzględnienia głosu obywatelek i obywateli i wprowadzenia zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).