Ikona wyszukiwania

Warunki chowu

Podłoga pokryta jest materiałem absorbującym odchody kurcząt, zazwyczaj jednak pozostaje niewymieniana przez cały okres przebywania ptaków w hali. W powietrzu unosi się amoniak, który szkodzi oczom i niszczy układ oddechowy kurcząt. Od ciągłego chodzenia po odchodach zwierzęta te dostają odparzeń nóg oraz innych części ciała.

Brojler ze zniszczonymi piórami i skórą

W takich warunkach kurczęta nie mają możliwości unikania niesprzyjających warunków. Nie mogą schować się przed gorącem, zimnem, brudem, tak jak zrobiłyby to w naturalnych warunkach. Hangary, w których trzyma się kurczęta nagrzewają się i latem, szczególnie w przypadku awarii systemu wentylacji, może to prowadzić do śmierci wielu zwierząt spowodowanej stresem cieplnym.

Rośnij jak najszybciej

W hodowli przemysłowej stosuje się rasy kurcząt, które bardzo szybko rosną. W Unii Europejskiej intensywnie hodowane kurczaki osiągają wagę ubojową w mniej niż 6 tygodni. To mniej niż połowa czasu, jaki zajęłoby to przy tradycyjnej hodowli.

Przez te kilka tygodni muszą one uzyskać jak największą wagę, aby hodowca osiągnął planowany zysk. Prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych. U 40-dniowych ptaków można spotkać choroby serca; często też kurczęta nie są w stanie utrzymać własnego ciężaru, ponieważ proces kształtowania się nóg nie nadąża za tak szybkim przyrostem wagi.

Brojler z wygiętą nogą

W każdej hali można stłoczyć dziesiątki tysięcy ptaków. Zgodnie z europejskim prawem na jeden metr kwadratowy przypada 19 zwierząt. Nie są one ograniczone prętami klatki, ale stłoczenie jest nawet większe niż w przypadku kur hodowanych na jajka. Trudno jest im się przemieszczać, trudno znaleźć miejsce na odpoczynek, a w przypadku problemów z nogami trudno jest nawet dostać się do wody i pożywienia.

Zabójczy transport

Zanim zwierzęta te trafią do rzeźni, zazwyczaj na wiele godzin pozbawiane są jedzenia. Łapanie ich, pakowanie do klatek i sam transport są bardzo stresujące i prowadzą do zranień. Szacuje się, że w skali całej Unii Europejskiej rocznie około 20 milinów kurcząt nie żyje w momencie dotarcia do rzeźni. Nie są w stanie przeżyć okropnych warunków transportu.

Kury uciekające przed maszyną zbierającą je do uboju

W rzeźni zwierzęta wiesza się za nogi, gdy jeszcze są w pełni świadome. Można przypuszczać, że jest to dla nich bardzo bolesne, zwłaszcza przy tak często występujących problemach z nogami. Kurczęta ogłusza się poprzez zanurzenie ich w wodzie, przez którą przepływa prąd. Później podrzyna się im gardła. Jednak w przypadku takiej ilości i tempa nie ma nigdy pewności, że zwierzę zostało prawidłowo ogłuszone; do częstych przypadków należy więc pełna świadomość i ból w momencie śmierci.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).