Ikona wyszukiwania

Klienci chcą małych kurczaków

News Icon 06.03.2014

Coraz więcej kurcząt trafia do hodowli przemysłowych, ponieważ sprzedawcy chcą mniejszych i młodszych zwierząt, aby oferować je klientom po niższych cenach. Aż 19 kurczaków*, czasem więcej, wciska się na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi, co według ekspertów jest przyczyną bólu i stresu.

Hodowcy i supermarkety jednak zaprzeczają, jakoby coraz bardziej intensywne metody produkcji były okrutne. Wskazują oni, że standardy w zakresie dobrostanu zwierząt są zgodne z wymogami prawa i znacznie lepsze niż kiedyś.

Ale według Tima Langa, profesora ds. polityki żywieniowej na uniwersytecie w Londynie i byłego doradcy rządu brytyjskiego, życie kurcząt jest najbardziej okropne w porównaniu do innych zwierząt hodowlanych. "Prawdopodobnie żadne inne zwierzę spośród hodowlanych przemysłowo nie ma tak krótkiego, ograniczonego i kontrolowanego życia jak brojlery", czyli kurczęta hodowane na mięso. "Ten luksus sprzed sześciu dekad stał się dzisiaj rutyną, mięsem bez smaku. A teraz jesteśmy świadkami przejścia na system o jeszcze krótszym życiu, napędzany przez zmiany rynkowe".

Spór wzbudziła oferta jednego z dużych gospodarstw, które postanowiło zwiększyć swoje moce produkcyjne o blisko 50%, z 340 tysięcy do 500 tysięcy kurcząt, bez zmiany ilości dostępnego miejsca. We wniosku do Szkockiej Agencji Ochrony Środowiska uzasadniają to tym, że "supermarkety żądają lżejszych kurcząt". W związku z tym na każdy metr kwadratowy przypadałoby 19 2-kilogramowych ptaków.

Compassion in World Farming (CIWF) twierdzi, że niemożliwe jest zapewnienie "akceptowalnego poziomu dobrostanu zwierząt" z obsadą 38 kg na metr kwadratowy. "To ogranicza ich zdolność do po prostu bycia kurczętami", stwierdził dyrektor działu kampanii CIWF, Dil Peeling. "Stłoczenie hamuje naturalną motywację ptaków do dziobania, poruszania się i do eksplorowania", powiedział. "Ciężkie piersi, hodowane, aby uzyskać maksymalną ilość białego mięsa, powodują problemy z nogami i niewydolność serca".

Dyrektor działu współpracy z firmami w CIWF, dr Tracey Jones, stwierdziła, że niewłaściwe jest zwiększanie liczby kurcząt przypadających na metr kwadratowy. "Hodowla większej liczby ale lżejszych ptaków w hangarze ograniczy im ilość miejsca do poruszania się. Lżejsze ptaki są bardziej aktywne i dlatego potrzebują więcej przestrzeni do swobodnego poruszania się. Zostało to potwierdzone przez British Poultry Council, które reprezentuje hodowców kurcząt i przetwórców".

Supermarkety chcą jednak mniejszych ptaków z powodu "zmiany popytu konsumentów", powiedział prezes Andrew Large, a następnie dodał: "Wzrost liczby mniejszych rodzin i jednoosobowych gospodarstw domowych oznacza mniejsze zapotrzebowanie na duże kurczęta".

* Podobnie jest w Polsce - wg rozporządzeni MRiRW maksymalna obsada kurcząt może wynosić w zależności od spełnionych wymagań:

- 33 kg/m2,

- 39 kg na metr kwadrat, a więc w przypadku 2-kilogramowych ptaków będzie to wspomniane w tekście 19 sztuk, w przypadku mniejszych - nawet więcej,

- 42 kg/m2

Na podstawie: The Herald

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).