Ikona wyszukiwania
STM_strona.jpg

Chów przemysłowy to nie tylko okrucieństwo wobec zwierząt. To także niszczenie środowiska, zmniejszanie bioróżnorodności, choroby ludzi, wysiedlanie społeczności. W pogoni za tanim mięsem zapomnieliśmy o globalnym spojrzeniu na produkcję żywności.

Dlatego powstał "Farmagedon". Książka i kampania, które pokazują rzeczywisty koszt taniego mięsa. Autor, Philip Lymbery, przez 3 lata podróżował po świecie, zbierając materiały na ten temat. Tak powstał smutny obraz tego, jaki wpływ na nas, zwierzęta i środowisko ma chów przemysłowy.

rzut.png

"Farmagedon" jest wołaniem do naszego sumienia, wezwaniem do dostrzeżenia w chowie przemysłowym jednego z najbardziej przerażających przejawów marnowania żywności, cierpienia zwierząt, wymierania zagrożonych gatunków, zanieczyszczenia wód oraz rosnącej liczby chorób cywilizacyjnych.

STOPTHEMACHINE

Bez twarzy, bez serca... bezlitosna maszyna wysysa życie z naszych lasów i oceanów. Zwierzęta nie mają szans.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem - trudna sytuacja takich stworzeń jak pingwiny, słonie i jaguary jest nam doskonale znana. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje bezpośredni związek między ginięciem dzikich zwierząt a hodowlą przemysłową.

Intensywne rolnictwo i hodowla powodują ogromne szkody dla dzikiej przyrody i są jednymi z głównych czynników wymierania gatunków na planecie. Jak więc hodowla przemysłowa wpływa na dziką przyrodę?

Jaguar Brazylijski

deforestation machine and jaguar leaping in forest

Brazylia jest domem dla połowy z 15 000 pozostałych, żyjących na świecie jaguarów. Ich liczba kurczy się, ponieważ ogromne obszary łąk i lasów deszczowych są przekształcane na plantacje soi.

Większość wyprodukowanej soi trafia na fermy przemysłowe, aby nakarmić zwierzęta hodowlane. Na świecie hoduje się rocznie już ponad 65 miliardów zwierząt gospodarskich. O ile zmniejszy się siedlisko jaguara, zanim zaczniemy działać?

Słoń Sumatrzański

Elephant_6000px.jpg

Sumatra to jedno z najbardziej zróżnicowanych miejsc na Ziemi. Właśnie tam żyje Słoń Sumatrzański.

Ale ponad połowa nizinnych lasów, które zamieszkuje, została zniszczona, aby zrobić miejsce dla plantacji palm.

Ziarno palmowe jest wysyłane w dużych ilościach z Indonezji m.in. do Europy w celu żywienia intensywnie hodowanych zwierząt. Zwiększa to rentowność przemysłu palmowego, co jeszcze bardziej zachęca do niszczenia siedlisk słoni. Nieliczne pozostałe stada słoni mają do dyspozycji jedynie namiastkę dawnych sumatrzańskich lasów.

Pingwin Afrykański

Penguin_6000px.jpg

W Południowej Afryce rodzime pingwiny głodują. Rybołówstwo przemysłowe odebrało im pożywienie, bowiem masowo poławiane ryby są mielone na mączkę rybną wykorzystywaną do karmienia intensywnie hodowanego drobiu i łososia. Szacuje się, że pingwin afrykański może wyginąć już w ciągu najbliższych 15 lat.

Kiedy znikną zasoby ryb, co stanie się z życiem morskim, które od nich zależy?

Jedyną nadzieją zwierząt jest to, że zaczniemy działać

Intensywna hodowla zwierząt jest jednym z największych czynników wymierania gatunków i utraty bioróżnorodności. Produkcja żywności odpowiada za utratę dwóch trzecich dzikiej przyrody.

Musimy powstrzymać tę szaloną maszynę, która zabija dzikie zwierzęta, by produkować paszę, która zanieczyszcza nasz świat, szkodzi naszemu zdrowiu i powoduje cierpienie milionów zwierząt.

Co możesz zrobić?

Jeśli wszyscy nie zaczniemy działać, czeka nas globalna katastrofa. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci wprowadzić do swojego życia kilka zmian. Te małe zmiany to krok w kierunku lepszej przyszłości dla nas i naszych dzieci.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).