Ikona wyszukiwania

Zakaz sprzedaży żywych karpi? Większość za!

News Section Icon Opublikowane 02.12.2021

Badania naukowe pokazują, że zwyczaj sprzedaży żywych karpi powoduje niepotrzebne cierpienie tych zwierząt. To na podstawie tych badań od lat domagamy się zakazu sprzedaży żywych ryb. Wszystko wskazuje na to, że z tym postulatem coraz bardziej zgadzają się Polki i Polacy. W najnowszym sondażu CBOS, zrealizowanym na zlecenie naszej fundacji, 59,3% mieszkańców Polski popiera zakaz sprzedaży żywych karpi, jeśli w sklepach dostępna byłaby opcja kupna karpia już gotowego w postaci dzwonków lub płatów lub całych tuszy[1]. Karp w takich formach jest powszechnie dostępny w sklepach, a więc warunek, pod którym większość respondentów zgadza się na zakaz sprzedaży żywego karpia, jest już spełniony.

Wesołych świąt?

Ten zakaz mógłby sprawić, że święta byłby dla karpi wesołym (lub przynajmniej: normalnym) czasem. W tej chwili życzenia dla tych wrażliwych, inteligentnych ryb, mogą przybierać tylko takie formy, jak w naszym świątecznym filmie:

Dlaczego sprzedaż żywych karpi niesie za sobą tak wiele cierpienia? Już na etapie transportu, żywe karpie są często wiezione do sklepów w nieodpowiadających ich potrzebom, zbyt ciasnych zbiornikach. Następnie, trzymane w ogromnym stłoczeniu w basenach handlowych, otrzymują w wodzie niedostateczną ilość tlenu i okaleczają się nawzajem. Wreszcie, już po zakupie, duszą się w pozbawionych wody reklamówkach, by zostać potem zabitymi przez niewykwalifikowanych do tego ludzi

Nasz komentarz

- To zwyczaj, którego nie powinniśmy kultywować. W sklepach dostępne jest mięso karpi w formie dzwonków, płatów czy całych tuszy, więc całe cierpienie związane ze sprzedażą żywych karpi na świątecznych stoiskach jest zupełnie niepotrzebne. Problemy związane ze sprzedażą żywych karpi dostrzega również większość Polek i Polaków. Pozostaje pytanie do rządu i parlamentarzystów: na co my jeszcze czekamy?  

– komentuje dr Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w naszej fundacji.

Możemy to zmienić

Wystosowaliśmy w tej sprawie petycję do ministra rolnictwa. Apelujemy w niej o natychmiastowy zakaz sprzedaży żywych ryb w Polsce. To kolejny raz, kiedy podnosimy temat zakazu sprzedaży żywych karpi. Pokażmy ministrowi rolnictwa, jak wielki jest sprzeciw społeczny w tym temacie!

***

[1] Sondaż przeprowadzono procedurą mixed-mode (CAPI/CATI/CAWI). Próba ogólnopolska, reprezentatywna dla osób w wieku 18 lat i więcej, imienna, wylosowana z rejestru PESEL (1100 osób). Badanie zrealizowanie w dniach 4-14.11.2021.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).