Ikona wyszukiwania

Najgorsze nie stanie się najlepszym

News Section Icon Opublikowane 17.12.2015

Podłogi szczelinowe, które wykorzystywane są w chowie świń nie zostaną uznane za Najlepszą Dostępną Technikę.

W tym roku przeprowadziliśmy akcję skierowaną do europejskich ministrów rolnictwa. Chodziło o to, aby podłogi szczelinowe, które stosuje się w chowie świń, nie zostały uznane za Najlepszą Dostępną Technikę. A do tego chciał doprowadzić przemysł hodowlany. My uważamy, że tego rodzaju podłogi są jedną z najgorszych technik z punktu widzenia dobrostanu zwierząt.

Podłogi szczelinowe są wręcz zakazane w niektórych krajach, na przykład w Holandii, Danii czy Szwajcarii - powodują kulawiznę u zwierząt, nie może się też na nich utrzymać materiał manipulacyjny, taki jak słoma, który daje świniom jakiekolwiek zajęcie.

Ponad 170 000 osób poparło tę akcję

Zmobilizowaliśmy więc Europejczyków, aby jak najwięcej z nich powiedziało ministrom rolnictwa w swoich krajach, że nie zgadzają się na to, by najgorszy rodzaj chowu stał się najlepszym. W ciągu kilku tygodni w całej Europie zebraliśmy ponad 170 000 podpisów.

W tym samym czasie wysłaliśmy list otwarty do unijnych komisarzy ds. środowiska, zdrowia i rolnictwa, podpisany przez CIWF oraz inne organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, w którym wyjaśnialiśmy przyczyny naszej akcji.

Dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy podpisali naszą petycję!

Podłogi szczelinowe nie będą Najlepszą Dostępną Techniką

W czasie toczących się w minionych miesiącach prac nad dokumentem określającym Najlepsze Dostępne Techniki podłogi szczelinowe nie zostały uznane za jedną z nich. Dokument ten określa najlepsze techniki, dzięki którym można zmniejszyć emisje. Przekonywaliśmy, że podłogi szczelinowe w ogóle nie są techniką, więc nie mogą być za taką uznane. Być może jest to częściowe zwycięstwo, ponieważ stosowanie tego typu podłóg na terenie UE nadal pozostaje legalne, mimo że jest jednym z najgorszych systemów. Jednak nie pozwoli to hodowcom na twierdzenie, że wykorzystują najlepsze techniki, gdy tymczasem, z punktu widzenie dobrostanu zwierząt, jest ona jedną z najgorszych.

Działamy dalej

CIWF do tej pory podejmował liczne działania na rzecz poprawy dobrostanu świń – m. in. doprowadziliśmy do zmian w prawie unijnym, które znacząco ograniczyły możliwość zamykania ciężarnych świń w kojcach, w których praktycznie nie mogą się poruszać, wspieramy również działania dotyczące zakazu przycinania ogonków młodym prosiętom oraz ich chirurgicznej kastracji bez znieczulenia.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).