Ikona wyszukiwania

Podsumowanie 2017

Rok 2017 był dla nas bardzo pracowity. W Polsce wciąż rozwijaliśmy i prowadziliśmy nasze 4 główne kampanie: Koniec Epoki Klatkowej (w tym roku skupiliśmy się na świniach i królikach), Stop Transportowi Żywych Zwierząt, Ratujmy Nasze Antybiotyki i Farmagedon/Zatrzymać Maszynę. To był też wyjątkowy rok dla naszej fundacji, ponieważ po raz pierwszy, jako oficjalna Organizacja Pożytku Publicznego zbieraliśmy pieniądze, żeby pomóc zwierzętom także z 1% podatku. 

podsumowanie2017.jpg

Dzięki Waszej pomocy udało nam się zmienić życie milionów zwierząt hodowlanych, a także zapobiec pogorszeniu warunków życia tych najbardziej zapomnianych – ryb. Sukcesy te są wynikiem ciężkiej pracy, prowadzonych kampanii, ale i też skutecznych akcji mailingowych, które nie udałyby się bez zaangażowania tak wielu osób. Mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale razem możemy realnie zmieniać życie zwierząt hodowlanych i zakończyć chów przemysłowy. Dziękujemy za Waszą całoroczną pomoc w imieniu zwierząt!

Zobaczcie, co udało nam się zrobić w roku 2017!

 

KONIEC EPOKI KLATKOWEJ KRÓLIKÓW

 

300.000 wiadomości, 600 rysunków

W marcu europosłowie zagłosowali za stopniowym wycofywaniem, a następnie całkowitym zakazem stosowania klatek w hodowli królików. Włożyliśmy bardzo dużo pracy w walkę o lepszy los tych zwierząt. W Polsce rozpoczęliśmy kampanię w 2014 roku przeprowadzeniem śledztw na fermach królików hodowanych na mięso w całym kraju i ujawnieniem dramatycznych warunków ich hodowli. Dostaliśmy ponad 600 rysunków królików, wykonanych przez dzieci ze szkół i przedszkoli w całej Polsce, które zostały przekazane polskim europosłom. W ramach zorganizowanej przez nas akcji mailingowej wysłaliście prawie 300 000 wiadomości do polskich europosłów. Dzięki temu Koniec Epoki Klatkowej królików stał się faktem!

Więcej informacji o kampanii przeczytacie tutaj.

 

NAGRODA Z RĄK KOMISARZA UE

II miejsce

Koalicja Save Our Antibiotics (Ratujmy Nasze Antybiotyki), której jesteśmy częścią, otrzymała z rąk komisarza europejskiego Vytenisa Andriukaitisa drugą nagrodę za działalność na rzecz redukcji zagrożenia dla zdrowia w związku z odpornością antybiotykową. W kampanii apelujemy do polskiego Ministra Rolnictwa i Ministra Zdrowia, aby podjęli zdecydowane działania na rzecz ograniczenia zużycia antybiotyków w rolnictwie. Kampanię prowadzimy we współpracy z Fundacją Wiemy Co Jemy oraz ProVeg Polska.

 

JAK UNIKNĄĆ FARMAGEDONU, CZYLI WSPÓLNA POLITYKA ROLNA UNII EUROPEJSKIEJ

Ponad 1000 wspierających

Byliśmy jedną z 50 organizacji zajmujących się tematem reformy Wspólnej Polityki Rolnej i konsultacji prowadzonych w celu jej naprawienia. Komisja Europejska rozważała jak wydać setki milionów euro z pieniędzy podatników. W Polsce zaapelowaliśmy do Was i poprosiliśmy Was o przesyłanie maili do Komisji w otwartych konsultacjach. Ponad 1000 z Was zaangażowało się w tę sprawę i z naszym wsparciem wysłało swoje uwagi do Komisji! Wspieraliśmy także inicjatywę Living Land, dążącą do stworzenia zdrowszego i zrównoważonego systemu produkcji żywności.

Chów przemysłowy to nie tylko okrucieństwo wobec zwierząt. To także niszczenie środowiska, zmniejszanie bioróżnorodności, choroby ludzi, wysiedlanie społeczności. W pogoni za tanim mięsem zapomnieliśmy o globalnym spojrzeniu na produkcję żywności. Jeśli wszyscy nie zaczniemy działać, czeka nas globalna katastrofa. Dlatego opracowaliśmy „Uniknąć Farmagedonu” - krótki poradnik (kliknij aby pobrać), który pomoże każdemu wprowadzić codzienne zmiany. A te małe zmiany to krok w kierunku lepszej przyszłości dla nas i naszych dzieci. Poradnik pokazywaliśmy na naszych stoiskach i tam też można go było od nas dostać.

 

ryby.jpg

RYBY W WODZIE ORAZ PIERWSZA SIEĆ HIPERMARKETÓW ZREZYGNOWAŁA ZE SPRZEDAŻY ŻYWYCH KARPI

Ćwierć miliona maili!

W maju dowiedzieliśmy się, że z polskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zniknął zapis o obowiązku transportowania i przetrzymywania żywych ryb w wodzie. Rozpoczęliśmy apel do posłów i byliśmy w Sejmie na czytaniu projektu zmiany Ustawy o Ochronie Zwierząt, z którego usunięto zapis o konieczności przetrzymywania i transportu ryb w wodzie. Zapis o wodzie został przywrócony! A to dzięki Wam, ponieważ w odpowiedzi na nasz apel, wysłaliście do polskich posłów ĆWIERĆ MILIONA maili!

 

23897209_1752281155073165_274522645_o.jpg

Utworzyliśmy Departament ds. Ryb!

Dzięki uzyskanemu grantowi od dobroczynnej organizacji Open Philanthropy Project (którą założył sam współtwórca Facebooka i Asany – Dustin Moskovitz razem ze swoją żoną Cari Tuna) utworzyliśmy Departament ds. Ryb. Zespół ds. Dobrostanu Ryb to mała, ale dobrze zorganizowana grupa pod kierownictwem dr Krzysztofa Wojtasa. Pracuje nad zmianami prawnymi na korzyść ryb, ale przede wszystkim, jako naukowcy, skupiają się na gromadzeniu materiału badawczego i informacji poszerzających wiedzę o dobrostanie ryb, ponieważ problem tej hodowli nie jest aż tak znany i wciąż jest zbyt wiele niewiadomych. Nasi naukowcy gromadzą dane na temat tego, co właściwie jest dobre, pożądane, a co zupełnie nie powinno być stosowane i tym samym zakazane. Zamierzają przeprowadzać praktyczne analizy przypadków na fermach ryb i pracują nad nakłonieniem sieci supermarketów do wprowadzenia standardów odnośnie dobrostanu ryb.

Na tym jednak nie przestaliśmy. Ryby to wciąż zapomniane zwierzęta hodowlane, ale my o nich nie zapominamy i walczymy o ich los! Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia, wraz z Klubem Gaja oraz adwokatką Karoliną Kuszlewicz złożyliśmy list do Prezesa Rady Ministrów, w którym wzywamy do przestrzegania ustawy o ochronie zwierząt i godnego traktowania karpi! Treść naszego listu możecie przeczytać tutaj.

To nie koniec świetnych wiadomości w temacie ryb! Sieć hipermarketów Bi1,której sklepy znajdują się w całej Polsce, jako pierwsza w kraju zrezygnowała ze sprzedaży żywych ryb. Spółka Rella Investments, której sklepy miesięcznie odwiedza około 1 milion klientów podkreśliła, że powodem jest humanitarne traktowanie zwierząt, a decyzję tę ogłosiła za pośrednictwem naszej organizacji.

Więcej o kampanii Ryba nie roślina przeczytacie tutaj.

 

ŚLEDZTWO NA FERMACH ŚWIŃ

26 mam

Przeprowadziliśmy śledztwa na polskich fermach świń, o których mówiły największe media w kraju. Pokazaliśmy smutne realia hodowli tych zwierząt. W kampanię włączyły się znane aktorki i mamy z całej Polski, które razem z nami apelowały o Zakończenie Epoki Klatkowej świń matek.

Paulina Holtz, Maria Winiarska, Agnieszka Sienkiewicz i Magdalena Popławska wraz z innymi wspaniałymi mamami z całej Polski, wzięły udział w naszej akcji Jestem matką – współczuję. O co chodziło? O to, aby świnie-mamy nie musiały przez wiele tygodni stać w metalowej klatce, w której nie mogą się nawet obrócić. One też chcą opiekować się swoimi dziećmi, karmić je i zapewniać im bezpieczeństwo. Niestety, przemysł stłoczył je na fermach, zamknął w ciasnych kojcach i traktuje jak maszyny.

26 maja 26 mam znanych i mniej znanych przysłało nam swoje zdjęcia z symbolem akcji, różowym sercem-ryjkiem. Postanowiły nas też wesprzeć lokale z Warszawy, Poznania, Krakowa i Łodzi, które przygotowały specjalne, benefitowe smakołyki, z których dochód został przekazany na dalszy rozwój kampanii. My natomiast na ulicach Warszawy zbieraliśmy podpisy pod petycją, rozdawaliśmy materiały i naklejki, rozmawialiśmy z przechodniami o smutnych realiach życia na fermach przemysłowych.

Twarzą kampanii została aktorka Paulina Holtz, która w krótkim spocie apeluje o Zakończenie Epoki Klatkowej Świń! Tu możesz obejrzeć spot reklamowy z Pauliną.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

20170913_140010.jpg

TRANSPORT ŻYWYCH ZWIERZĄT

Petycja: ponad 33.000 podpisów

Nagłośniliśmy i opublikowaliśmy materiały ze śledztw z transportów polskich jagniąt do Włoch. Wystosowaliśmy list do Ministra Rolnictwa oraz zbieraliśmy podpisy pod petycją (udało się zebrać ponad 33.000 podpisów) o skrócenie transportu żywych jagniąt do maksymalnie 8 godzin. Każdego roku z Polski do Włoch transportuje się ponad 22.000 tysiące jagniąt. Wśród nich wiele nieodsadzonych, czyli takich, które powinny jeszcze spożywać mleko matki i nie są przyzwyczajone, ani przystosowane do innego pokarmu. To bardzo młode, nie w pełni samodzielne zwierzęta. Sytuacja nie zmienia się od lat, pomimo zgłaszanych nieprawidłowości. Głównym czynnikiem powodującym cierpienie u tak młodych zwierząt, transportowanych na duże odległości, jest głód. Nieodsadzone jagnięta powinny być karmione substytutem mleka lub roztworem elektrolitów. Śledztwo przeprowadzone w 2017 roku ukazało ogromne cierpienie zwierząt i to, jak władze przymykają oko na wielokrotne naruszanie prawa przez przewoźników. Jagnięta ruszają w podróż, która może trwać nawet 30 godzin i przemierzają blisko 1500 kilometrów.

 

5.jpg

BRUKSELA I ZAANGAŻOWANIE POLSKICH EUROPOSŁÓW

CIWF członkiem platformy dobrostanu zwierząt

Komisja Europejska wybrała 40 ekspertów i organizacji do nowej platformy dobrostanu zwierząt, W TYM NAS!

Zorganizowaliśmy wystawę w Parlamencie Europejskim

4 dni w Europarlamencie

5 września w Parlamencie Europejskim otworzyliśmy naszą wystawę STOP THE MACHINE – ZATRZYMAĆ MASZYNĘ. Przez 4 dni mieliśmy możliwość zaprezentowania wszystkim europejskim decydentom politycznym szokującą prawdę o rolnictwie przemysłowym. Zorganizowaliśmy także Okrągły Stół, który dawał możliwość dyskusji nad tematem dla polityków oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, które walczą z hodowlą przemysłową i cierpieniem zwierząt. Okrągły Stół zakończył się przygotowaniem i podpisaniem przez ponad 40 europosłów i europosłanek listu do Komisarza ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa. Wezwaliśmy w nim Komisarza do odegrania aktywnej roli w procesie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. List spotkał się z dużym zainteresowaniem i poparciem w Parlamencie Europejskim, a dzięki naszym rozmowom z polskimi eurodeputowanymi, list został także podpisany przez europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg, która została uznana za jedną z 10 najbardziej wpływowych polskich parlamentarzystów w Parlamencie Europejskim w tym samym miesiącu.*** Pełną treść listu można przeczytać tu.

 

malu_201704011ciwf-4859.jpg

SPOTYKALIŚMY SIĘ Z WAMI NA ULICACH MIAST

Petycja: prawie 10.000 podpisów

„Co kryje się po drugiej stronie stołu wielkanocnego?”, „Twoje dzieci będą spłacać twój kredyt!”, „Stop Transportowi Żywych Zwierząt!” czy walentynkowe „Nie trzeba kochać, wystarczy współczuć”. To tylko niektóre hasła, z którymi pojawialiśmy się na ulicach polskich miast prowadząc akcje informacyjne i pokazując smutne i okrutne realia hodowli zwierząt na fermach przemysłowych. Edukowaliśmy w temacie jajek, pokazywaliśmy filmy z naszych śledztw przeprowadzonych na fermach świń w Polsce oraz transportów nieodsadzonych cieląt i jagniąt z naszego kraju oraz zbieraliśmy podpisy pod petycjami. Mówiliśmy o negatywnym wpływie hodowli przemysłowej na środowisko naturalne i kurczące się zasoby na naszej planecie.

 

kolaz.png

KONFERENCJE

Braliśmy udział w wielu konferencjach naukowych, m.in: „Troska i Okrucieństwo. O zwierzętach, etyce, utopii i działaniu” na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod honorowym patronatem Prezydenta miasta oraz „Przemoc wobec zwierząt” na Uniwersytecie Wrocławskim, na których opowiadaliśmy o realiach hodowli przemysłowej, a także „Różne zwierzęta – różna ochrona? O sytuacji prawnej zwierząt” zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie.

 

OG1A0362.jpg

WSPÓLNA MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA Z WWF

500 ekspertów, 30 krajów

Wśród polskich gości na naszej międzynarodowej konferencji pojawił się m.in. dziennikarz Szymon Hołownia. O czym właściwie mowa? Zorganizowaliśmy w Londynie konferencję poświęconą wpływowi hodowli przemysłowej na wymieranie dzikich gatunków. Ponad 500 ekspertów z 30 krajów, z różnych dziedzin nauki, ekologii, rolnictwa, zdrowia publicznego, biologii, oceanografii, polityki, organizacji pozarządowych i biznesu połączyło siły, aby przez dwa dni rozważyć sposoby zapobiegania gwałtownemu kurczeniu się świata naturalnego i podjąć kroki w kierunku przekształcenia naszego globalnego systemu żywności i hodowli. Produkcja zwierzęca i związane z nią wykorzystywanie ograniczonych zasobów naturalnych niszczą bioróżnorodność i prowadzą dzikie zwierzęta na skraj wyginięcia. Hodowla przemysłowa zatruwa wody, odpowiada za powstawanie tzw. martwych stref (w których nie ma już żadnego życia) w oceanach, tworzy idealne warunki dla rozwoju superbakterii i przyczynia się do rosnącej oporności ludzi na antybiotyki. Z milionami niedożywionych ludzi i planetą w niebezpieczeństwie ważne jest, aby podjąć skuteczne działania i to szybko.

W konferencji wzięli udział m.in.:

  • Dr Jane Goodall (badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii, wysłanniczka pokoju ONZ),
  • Chris Darwin (praprawnuk Karola Darwina, ekolog, ambasador Bush Heritage Australia),
  • Raj Patel (nagradzany naukowiec, doradca ONZ specjalnego sprawozdawcy ds. Prawa do Żywności),
  • Hans Herren (zdobywca nagrody World Food Prize),
  • Dr Hilal Elver (specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. prawa do żywności),
  • Dr Carl Safina (naukowiec zajmującym się tematem zwierząt i oceanów; nagradzany autor),
  • Professor Frank Hu (Uniwersytet Harvard Wydział Zdrowia Publicznego).

Eksperci jednogłośnie podkreślali, że jedynym rozwiązaniem jest konieczność zakończenia hodowli przemysłowej zwierząt oraz globalne ograniczenie spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Więcej o konferencji przeczytacie tutaj.

 

FB1.jpg

 

CIWF JEDNĄ Z NAJLEPSZYCH ORGANIZACJI NA ŚWIECIE

CIWF został uznany za jedną z 12 najlepszych na świecie przez Animal Charity Evaluators! Co zostało docenione? Przede wszystkim skuteczność we współpracy z firmami i korporacjami, które przekonujemy do wprowadzania nowych zasad, pozytywnie wpływających na życie milionów zwierząt. I to, że nie zapominamy o naszych umowach tylko faktycznie sprawdzamy, czy korporacje wywiązały się ze swoich obietnic!

fb-ngo1.jpg

W Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Facebooka: NGO DAY. Jest nam niezwykle miło, że my również zostaliśmy zaproszeni! Wydarzenie otwierał Prezydent Andrzej Duda, a przedstawiciele Facebooka opowiedzieli o najnowszych dostępnych narzędziach i skutecznych sposobach ich wykorzystania podczas prowadzenia kampanii. Więcej o naszych wrażeniach z tego wydarzenia poczytasz tu.

 

MEDIA

201 publikacji

W 2017 byliśmy obecni w największych polskich mediach aż 201 razy! O naszych działaniach na rzecz zwierząt hodowlanych, naszej pracy i kampaniach było głośno w telewizji TVN, TVP i Polsat, w gazetach Polska The Times, Newsweek, Gazeta Wyborcza, Wprost, Gazeta Krakowska, Rzeczpospolita, Gazeta Prawna, online na Onet.pl, Wp.pl, w Polskim Radiu, RDC, RMF FM, radio ZET, TOK FM. Na naszej stronie internetowej w zakładce CIWF w mediach znajdują się publikacje medialne na nasz temat oraz wszystkie informacje prasowe.

 

WSPÓŁPRACA W POLSCE I NA ŚWIECIE

11 miast

Współpracujemy z innymi organizacjami, zarówno tymi zajmującymi się ochroną zwierząt, jak i ochroną ludzkiego zdrowia. Z Fundacją Wiemy co Jemy i Pro Veg Polska w ramach kampanii Ratujmy Nasze Antybiotyki apelowaliśmy o ograniczenie stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt. Wspólnie z Fundacją Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva oraz BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt połączyliśmy siły w 11 miastach w Polsce w międzynarodowym dniu akcji przeciwko długodystansowym transportom żywych zwierząt – która odbyła się pod hasłem “Stop Transportowi Żywych Zwierząt”. Na całym świecie, od Francji po Kanadę, Izrael i Japonię, dokładnie w tym jedynym dniu, wspólnie z organizacjami z ponad 30 państw protestowaliśmy w marszach, happeningach i przemawiając publicznie. Każdego roku miliony zwierząt są transportowane na długie dystanse w ciasnych ciężarówkach. To zadawanie niepotrzebnego cierpienia. Zwierzęta często umierają, zanim skończą swą ostatnią podróż lub są zabijane w okrutny sposób już na miejscu. Regularne śledztwa i kontrole transportów potwierdzają, że nie da się zapewnić przewożonym zwierzętom ochrony ani opieki, a materiały z tych śledztw pokazują przerażający obraz, jaki kryje się za ścianami ciężarówek. Handel żywymi zwierzętami jest niepotrzebny i może być z łatwością zamieniony na handel mięsem. Dlatego też Kilkadziesiąt miast na całym świecie, jednym głosem powiedziało – Stop Transportowi Żywych Zwierząt.

Współpracujemy z wieloma organizacjami w naszym kraju i wspólnie się szkolimy, żeby jeszcze lepiej działać dla zwierząt! W grudniu, wraz z Fundacją Viva, Albert Schweitzer, Otwarte Klatki i Basta wzięliśmy udział w szkoleniu CEVA, organizowanym przez międzynarodową organizację Pro-Veg.

 

WŁOSKIE SERY W POLSCE

100.000 wiadomości

Ujawniliśmy koszmarną prawdę, która kryje się za popularnymi włoskimi serami – Parmezanem i Grana Padano. O czym mówimy? Blisko pół miliona krów spędza swoje życie na betonowej posadzce, w ciągłym zamknięciu, bez dostępu do pastwisk. Nigdy nie widzą trawy ani słońca. Cierpią z powodu kulawizny, ran i uszkodzeń ciała, są eksploatowane ponad siły. Taka jest cena, jaką płacą za udział w produkcji dwóch najbardziej znanych włoskich serów: Parmezanu i Grana Padano. My to ujawniliśmy, a największe media w Polsce i na świecie pomogły nam nagłośnić ten bulwersujący temat. Mieszkańcy Polski i innych 39 krajów wysłali ponad 100,000 wiadomości e-mail do producentów włoskich serów, apelując o poprawę warunków hodowli krów i zapewnienie im dostępu do pastwisk. Było to pierwsze tego typu śledztwo na świecie!

 

DLA ZWIERZĄT NA UKRAINIE

Chociaż nasza siedziba znajduje się w Warszawie, planujemy i koordynujemy też działania na rzecz zwierząt na Ukrainie. Tym razem objęły one m.in.: raporty i artykuły na temat dobrostanu ukraińskich zwierząt hodowlanych, wystąpienia na konferencji w Kijowie i międzynarodowym forum Agroport West w Lwowie, sprawozdania dla Eurogroup na temat handlu i transportu ukraińskich zwierząt, książkę i program nauczania dla studentów uniwersytetów weterynaryjnych i rolnych, seminaria na temat rolnictwa ekologicznego, wpływu hodowli przemysłowej na zanieczyszczenie wody, dobrostanu zwierząt hodowlanych i dobrych praktyk hodowlanych (seminaria odbyły się we współpracy z władzami lokalnymi dla lokalnych hodowców) oraz wciąż pracowaliśmy z ukraińskimi prawnikami ds. ochrony zwierząt nad projektem prawodawstwa dotyczącego dobrostanu zwierząt. Mowa tu o dostosowaniu przepisów do Prawodawstwa UE dotyczącego Dobrostanu Zwierząt Hodowlanych w ramach Umowy o stowarzyszeniu między UE, a Ukrainą. Projekt tego ukraińskiego ustawodawstwa został już przedstawiony Ministerstwu Polityki Rolnej i czeka teraz na przyjęcie. I oczywiście pojawialiśmy się też w ukraińskich mediach, którym udzieliliśmy wywiadów na temat dobrostanu zwierząt hodowlanych.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).